Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Zasady gry w badmintona

Badmin.pl Centrum wiedzy

Gra w badmintona polega na uderzaniu rakietą i przerzuceniu lotki ponad siatką, należy to zrobić w taki sposób, aby lotka upadała na pole przeciwnika.


Boisko do gry w badmintona

Gra singlowa, pojedyncza odbywa się na korcie o wymiarach 13,4 metra na 5,18 metra. Boisko do gry deblowej, podwójnej ma taką samą długość, ale jest odrobinę szersze i liczy 6,1 metra.

Boisko do gry w badmintona

Serwis w badmintonie

Boisko posiada wyznaczone pola serwisowe. Lotka po podaniu musi trafić we właściwe pole, w przeciwnym wypadku jest aut, serw nie zostaje uznany za poprawny. Serwować można również z linii końcowej boiska, wyjątkiem jest gra podwójna, gdzie można je wykonać z bliższej, specjalnej linii serwisowej. Należy pamiętać, że lotka przy serwisie musi znajdować się poniżej linii pasa zagrywającego. Gdy liczba punktów podającego jest parzysta to serw wykonuje się z prawego pola, odwrotnie jeśli jest nieparzysta.

Serwis w badmintonie

Siatka do badmintona

Siatka, oddzielająca połowy boiska, zawieszona jest na wysokości 1,55 metra. Zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej przysługuje jedno uderzenie, po którym lotka powinna znaleźć się po drugiej stronie siatki.

Punktacja

Mecze rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Aby wygrać jeden set należy zgromadzić 21 punktów, ale przewaga nad przeciwnikiem musi wynosić co najmniej dwa punkty. Gdy jest mniejsza gramy do jej uzyskania. Tak wygląda gra do stanu 29:29, gracz lub zespół, który zdobędzie 30-ty wygrywa seta.

Rozgrywka

Mecz rozpoczyna się serwisem z prawego pola. Lotka powinna być zagrywana na prawe pole przeciwnika, po przekątnej. Jeśli rozpoczynający zdobywa punkt to kontynuuje podaniem z drugiego pola, lewego. Jeśli straci punkt to serw przechodzi na przeciwnika. Gra polega na przebijaniu lotki w taki sposób, aby ta trafiała w pole przeciwnika zanim ten zdąży ją przebić z powrotem.

Rozgrywka

Lotka i rakieta do badmintona

Lotka wykonana jest z 16 piór (najczęściej gęsich) przymocowanych do korka pokrytego skórą. Takich lotek używają profesjonaliści. Graczom rekreacyjnym polecamy lotki syntetyczne, które są znacznie trwalsze, a ich zakup nie obciąży portfela.

Rakiety do badmintona są wykonywane z aluminium (podstawowe modele) lub grafitu. Na ogół ważą około 80-90 gramów, choć zdarzają się zarówno lżejsze, jak i cięższe modele. Posiadają syntetyczny naciąg, który zakłada się z siłą z przedziału 8-14 kg. Rakiety do badmintona różnią się od siebie wyważeniem, sztywnością i wagą. Dobierając tę do swoich potrzeb należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry.

Lotka i rakieta do badmintona

Jakie zagrania można wyróżnić?

Podstawowe zagrania badmintonowe to:

  • serw, czyli wprowadzenie lotki do gry;
  • drop shot, czyli skrót, grany tuż za siatkę;
  • lob, zagranie ponad przeciwnikiem, wyrzucenie go na koniec kortu;
  • smash, czyli ścięcie, kiedy to lotka osiąga największą prędkość, rekordowa to 493 km/h;

Każde z tych zagrań ma swoje wariacje, część z nich wygląda naprawdę widowiskowo. Podobnie jak w innych sportach rakietowych lotkę można zagrać forehandem lub backhandem. Broniąc najczęściej gramy długie lotki, częściej lobujemy. W ataku stosujemy drop shoty oraz smashe.

Rakiety do badmintona

Lotki do badmintona

Pozostałe wpisy