Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Drużynowe Mistrzostwa Europy w badmintona ponownie w Polsce!

28.01.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy

Łódź będzie miastem, które ugości najlepszych badmintonistów i badmintonistki z Europy. W największym turnieju na Starym Kontynencie bierze udział 30 drużyn kobiet i mężczyzn. Do eliminacji przystąpiło 28 z nich, dwa zespoły mają automatyczną kwalifikację - Dania, jako aktualny Mistrz, oraz Polska, jako Gospodarz imprezy. W finałowym etapie, który odbędzie się w dniach 14-18 lutego 2024, weźmie udział 8 najlepszych zespołów a wszystkie mecze zobaczycie na żywo w Sport Arenie w Łodzi.

Wspominamy ostatnie Drużynowe Mistrzostwa Europy w Polsce w 2010r.

Mija 14 lat od ostatnich ME w badmintona, które odbyły się na warszawskim Ursynowie, w tamtejszej Arenie. Turniej zakończył się nie tylko sukcesem organizacyjnym, ale i sportowym. Męska drużyna w składzie: Adam Cwalina, Rafał Hawel, Wojciech Szkudlarczyk, Przemysław Wacha (wszyscy LKS Technik Głubczyce), Robert Mateusiak, Michał Rogalski (obaj Hubal Białystok), Maciej Kowalik, Michał Łogosz, Łukasz Moreń (wszyscy SKB Suwałki), Hubert Pączek (AZS AGH Kraków), Adrian Dziółko (UKS 15 Kędzierzyn-Koźle), Dariusz Zięba (LUKS Badminton Choroszcz); zajęła wtedy drugie miejsce, ulegając w finale faworyzowanym Duńczykom. W turnieju Pań triumfowała ta sama nacja. Nasz kraj reprezentowały wtedy: Nadieżda Kostiuczyk, Ewa Jarocka (obie Hubal Białystok), Małgorzata Kurdelska (SKB Suwałki), Agnieszka Wojtkowska, Natalia Pocztowiak (obie LKS Technik Głubczyce), Anna Narel (LUKS Badminton Choroszcz), Angelika Węgrzyn (UKS 15 Kędzierzyn-Koźle), Kamila Augustyn (SKB Piast Słupsk).

Jaką rangę ma turniej badmintonowy w Łodzi?

Badmintonowe Mistrzostwa Europy przyciągają najlepszych zawodników i zawodniczki. Jest to ostatni turniej pozwalający zdobyć kwalifikację olimpijską, a wysoka ranga samego turnieju budzi respekt wśród biorących udział graczy. Sam turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno w środowisku badmintonowy, jak i w mediach, które śledzić będą łódzką imprezę. Transmisję z DME znajdziecie m.in. na TVP Sport, jej początek już 14-go lutego od 9:55.

Jak będzie w tym roku? Kto sięgnie po medale DME w Łodzi?

Do turnieju finałowego zakwalifikowały się:

  • Drużyny mężczyzn: Polska, Dania, Holandia, Turcja, Niemcy, Francja, Szkocja, Hiszpania;
  • Drużyny kobiet: Polska, Dania, Anglia, Holandia, Niemcy, Ukraina, Czechy, Francja;

We wszystkich męskich turniejach Drużynowych Mistrzostw Europy triumfowała Dania, która utrzymuje tytuł nieprzerwanie od 2006. roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano tę imprezę w Salonikach. W kategorii kobiet Dunki dwukrotnie oddały pole innym reprezentacjom i tak w 2006. triumfowały Holenderki, a w 2012. Niemki. Pozostałe imprezy to zwycięstwa skandynawek. W tabeli medalowej prowadzą oczywiście Dania z 13 medalami (12 złotych), a za nimi kolejno Niemcy 14 medali (1 złoto), Holandia 3 medale (1 złoto). Kolejne miejsca rankingu dla zespołów, które nigdy nie stawały na najwyższym miejscu podium.

Trudno oczekiwać, żeby w gronie faworytów nie znalazły się drużyny z Danii, poza nimi o najwyższe laury walczyć będą Angielki i Niemki, a także Francuzi i Holendrzy.

Trzymamy kciuki za biało-czerwonych

Gospodarzom zwykły pomagać mury, mamy nadzieję, że tak samo będzie w czasie łódzkiego turnieju mistrzowskiego. Życzymy powodzenia naszym zawodnikom i zawodniczkom, mamy nadzieję na miłe zaskoczenie i niespodziankę. Zdobycie medalu przez którąś z naszych drużyn byłoby fantastycznym akcentem. Jeśli chodzi o jakość organizacji to możemy być jej pewni, Polska była bowiem gospodarzem dużego turnieju badmintonowego w czasie ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich.

Pozostałe wpisy