

Lotki badmintonowe
Badmin.pl Centrum wiedzy
Do gry w badmintona służą lotki wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy wśród nich takie, których podstawą jest tworzywo sztuczne lub materiał naturalny. Główka może być nylonowa lub wykonana z korka, pokrytego skórą. Piórka najczęściej wykonane są z nylonu lub naturalne, które pochodzą od kaczek lub gęsi (najlepsze lotki). Od jakiegoś czasu na runku znaleźć można lotki hybrydowe, których piórka częściowo wykonane są z plastiku, a częściowo z piór naturalnych.
Lotki piórowe
Zbudowane są z naturalnego korka, pokrytego skórą oraz 16 kaczych lub gęsich piór. Dostępne w różnych prędkościach (najpopularniejsze oznaczenia dostępne w Polsce to 76, 77, 78), różniące się od siebie jakością wykonania co przekłada się na ich powtarzalność i żywotność.
Lotki syntetyczne (nylonowe)
Powszechnie uważane za te "gorsze", właściwościami lotnymi odbiegają od lotek piórowych, ale znacznie bardziej żywotne. Dostępne są w różnych szybkościach, występują z różnymi kolorami koszyczków. Białe, klasyczne, dobre w odpowiednio naświetlonych halach i żółte, tam, gdzie warunki do gry są trochę gorsze.
Dla kogo jaka lotka do badmintona?
Na początku swojej przygody z badmintonem powinieneś wybrać lotkę syntetyczną. Nie odczujesz dużej różnicy w uderzeniu, na produkcie, który nie zużyje się zbyt szybko. Oczywiście wraz ze wzrostem swoich umiejętności wypada częściej grać lotką piórową. Ta charakteryzuję się lepszym torem lotu, pozwala na naprawdę dokładną grę, coraz precyzyjniejszą w miarę rosnących umiejętnościom.
Zalety lotki piórowej:
- doskonałe właściwości lotne
- doskonała kontrola
- przewidywalność jej lotu
Wady:
- krótksza żywotność (im wyższy model lotki tym trwałość większa)
- wyższa cena
Zalety lotki syntetycznej:
- długa żywotność
- niska cena
Wady:
- kiepskie właściwości lotne (im wyższy model tym właściwości lotne są bardziej zbliżone do właściwości lotek piórowych)
- niska przewidywalność jej lotu w stosunku do lotki piórowej
Podsumowanie
Lotka piórowa nie wybacza błędów technicznych, nieczyste uderzenia niszczą ją, co przekłada się na mniejszy komfort gry. Na początku lepiej się wykorzystać do gry lotkę syntetyczną, a z czasem kiedy stwierdzisz że Twoje uderzenia są poprawne technicznie, przerzucisz się na pióro. Lotkę piórową (przy odpowiedniej technice) można łatwiej "kierować" w dany punkt kortu. Już najtańsze lotki piórowe dają nam trochę lepszą jakość lotu niż lotki nylonowe. Ich żywotność jest krótsza, ale w miarę rosnących umiejętności będziemy mogli zoptymalizować czas ich użytkowania. Decydując się na zakup sugerujcie się własnymi odczuciami, opinią innych graczy lub opinią sklepu.
Ciekawostki
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu lotki do gry możemy zwiększyć jej żywotność - naparowanie lotek. Szczególnie ważne jeśli nie jesteśmy pewni, że lotki są świeże. Co gwarantuje jedynie zakup w miejscach z profesjonalnym sprzętem, jak na przykład sklep badmin.pl.
Lotkę piórową można "spowolnić", tzn. zmniejszyć jej zasięg. W tym celu łamie się końcówki niektórych piór, np. co czwartej.
Pozostałe wpisy
Moje nowe buty do badmintona
Stając przed wyborem nowych butów do badmintona powinniśmy przede wszystkim określić nasze potrzeby. To one determinują, które produkty powinniśmy rozpatrywać pod kątem zakupów. Poniżej zaprezentujemy krótki przewodnik, który może nakierować nas na właściwe tory. Zatem, krok po kroku, odpowiadamy na kolejne pytania.
czytaj więcej31.01.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy
Zasady gry w badmintona dla fascynatów
Gracze badmintona, w naszej dyscyplinie niezbędne jest perfekcyjne opanowanie nie tylko technik uderzeń, ale również znajomość regulaminu i zasad panujących na boisku. Znajdziecie tutaj sporo mniej lub bardziej przydatnych informacji ujętych w formie rozbudowanych zasad gry.
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Parowanie lotek
Pamiętaj też, żeby lotki przechowywać w ciemnym i jeżeli jest taka możliwość, jak najdalej od źródeł ciepła. Nieodpowiednie przechowywanie lotek może spowodować ich wysuszenie, a co za tym idzie, szybsze zużycie się podczas gry. Żeby temu zapobiec stosuję się metodę "parowania lotki".
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Zasady gry w badmintona
W przyjazny sposób podane najważniejsze informacje tak odnośnie samej rozgrywki, jak i całej otoczki związanej z badmintonem. Boisko, rakiety, lotki, punktacja, serwowanie, błędy, gra pojedyncza i podwójna to tylko niektóre zagadnienia tutaj poruszane.
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Naciąg i naciąganie rakiet badmintonowych
Poznaj odmiany naciągów, i z jaką siłą je naciągać. Co dzieje się z naciągiem podczas gry? Kiedy należy zmienić naciąg w rakiecie? Co zyskasz, że wydasz pieniądze na wymianę naciągu?
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Wymiana owijki
Czynność zmiany owijki jest bardzo prosta, jedyne narzędzia jakie mogą być potrzebne w czasie tego procesu to: nowa owijka bazowa, zewnętrzna lub frotowa, nożyczki, nóż i ewentualnie długopis. Rozróżniamy trzy typy owijek: bazowe, zewnętrzne (wierzchnie) oraz frotowe. W zestawie zawsze znajdują się dwa elementy: owijka oraz taśma zakończająca.
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy