Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Lotki badmintonowe

Badmin.pl Centrum wiedzy

Do gry w badmintona służą lotki wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy wśród nich takie, których podstawą jest tworzywo sztuczne lub materiał naturalny. Główka może być nylonowa lub wykonana z korka, pokrytego skórą. Piórka najczęściej wykonane są z nylonu lub naturalne, które pochodzą od kaczek lub gęsi (najlepsze lotki). Od jakiegoś czasu na runku znaleźć można lotki hybrydowe, których piórka częściowo wykonane są z plastiku, a częściowo z piór naturalnych.

Lotki piórowe

Zbudowane są z naturalnego korka, pokrytego skórą oraz 16 kaczych lub gęsich piór. Dostępne w różnych prędkościach (najpopularniejsze oznaczenia dostępne w Polsce to 76, 77, 78), różniące się od siebie jakością wykonania co przekłada się na ich powtarzalność i żywotność.

Lotki piórowe

Lotki syntetyczne (nylonowe)

Powszechnie uważane za te "gorsze", właściwościami lotnymi odbiegają od lotek piórowych, ale znacznie bardziej żywotne. Dostępne są w różnych szybkościach, występują z różnymi kolorami koszyczków. Białe, klasyczne, dobre w odpowiednio naświetlonych halach i żółte, tam, gdzie warunki do gry są trochę gorsze.

Lotki nylonowe

Dla kogo jaka lotka do badmintona?

Na początku swojej przygody z badmintonem powinieneś wybrać lotkę syntetyczną. Nie odczujesz dużej różnicy w uderzeniu, na produkcie, który nie zużyje się zbyt szybko. Oczywiście wraz ze wzrostem swoich umiejętności wypada częściej grać lotką piórową. Ta charakteryzuję się lepszym torem lotu, pozwala na naprawdę dokładną grę, coraz precyzyjniejszą w miarę rosnących umiejętnościom.

Zalety lotki piórowej:

  • doskonałe właściwości lotne
  • doskonała kontrola
  • przewidywalność jej lotu

Wady:

  • krótksza żywotność (im wyższy model lotki tym trwałość większa)
  • wyższa cena

Zalety lotki syntetycznej:

  • długa żywotność
  • niska cena

Wady:

  • kiepskie właściwości lotne (im wyższy model tym właściwości lotne są bardziej zbliżone do właściwości lotek piórowych)
  • niska przewidywalność jej lotu w stosunku do lotki piórowej

Podsumowanie

Lotka piórowa nie wybacza błędów technicznych, nieczyste uderzenia niszczą ją, co przekłada się na mniejszy komfort gry. Na początku lepiej się wykorzystać do gry lotkę syntetyczną, a z czasem kiedy stwierdzisz że Twoje uderzenia są poprawne technicznie, przerzucisz się na pióro. Lotkę piórową (przy odpowiedniej technice) można łatwiej "kierować" w dany punkt kortu. Już najtańsze lotki piórowe dają nam trochę lepszą jakość lotu niż lotki nylonowe. Ich żywotność jest krótsza, ale w miarę rosnących umiejętności będziemy mogli zoptymalizować czas ich użytkowania. Decydując się na zakup sugerujcie się własnymi odczuciami, opinią innych graczy lub opinią sklepu.

Ciekawostki

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu lotki do gry możemy zwiększyć jej żywotność - naparowanie lotek. Szczególnie ważne jeśli nie jesteśmy pewni, że lotki są świeże. Co gwarantuje jedynie zakup w miejscach z profesjonalnym sprzętem, jak na przykład sklep badmin.pl.

Lotkę piórową można "spowolnić", tzn. zmniejszyć jej zasięg. W tym celu łamie się końcówki niektórych piór, np. co czwartej.

Pozostałe wpisy