Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Lotki badmintonowe

Wyróżniamy dwa rodzaje lotek do gry w badmintona: lotki piórowe, oraz lotki syntetyczne (nylonowe).

Lotki piórowe
Zbudowane są z korka oraz 16 gęsich piór. Dostępne w różnych prędkościach (76, 77, 78) i różniące się od siebie jakością wykonania co przekłada się na ich żywotność

Lotki syntetyczne (nylonowe)
Właściwościami lotnymi odbiegają od lotek piórowych, ale przekłada się to na ich dłuższą żywotność. Dostępne w różnych szybkościach, oznaczonych kolorami.

Jaka lotka dla jakiego gracza?
Na początku swojej przygody z badmintonem powinieneś wybrać lotkę syntetyczną. Nie odczujesz dużej różnicy w uderzeniu, a będziesz mógł się cieszyć z dłuższej gry lotką. Oczywiście wraz ze wzrostem swoich umiejętności, należy częściej grać lotką piórową. Lotka piórowa charakteryzuję się lepszym torem lotu i dlatego znakomicie się nią doskonali technikę.

Zalety lotki piórowej:

  • doskonałe właściwości lotne
  • doskonała kontrola
  • przewidywalność jej lotu

Wady:

  • krótka żywotność (im wyższy model lotki tym trwałość większa)
  • wysoka cena

Zalety lotki syntetycznej:

  • długa żywotność
  • niska cena

Wady:

  • kiepskie właściwości lotne (im wyższy model tym właściwości  lotne są bardziej zbliżone do właściwości lotek piórowych)
  • niska przewidywalność jej lotu w stosunku do lotki piórowej

Podsumowanie
Lotka piórowa nie wybacza błędów technicznych, nieczyste uderzenia w krótkim czasie ją zniszczą a komfort gry szybko się przez to obniży. Dlatego na początku lepiej się uczyć gry lotką syntetyczną, a z czasem kiedy stwierdzisz że Twoje uderzenia są poprawne technicznie, przerzucisz się na pióro. Lotką piórową (przy odpowiedniej technice) można łatwiej „kierować „ w dany punkt kortu, należy jednak pamiętać, że tanie lotki piórowe są gorsze niż drogie syntetyki. Ich żywotność jest bardzo krótka i już po kilku uderzeniach może z nich zostać sam korek. Decydując się na zakup sugerujcie się opinią innych graczy lub opinią sklepu.

Ciekawostka
Duży wpływ na zachowanie lotki piórowej mają warunki panujące w hali.
Przy dużej wilgotności , wysokiej temperaturze czy też małej hali (mała przestrzeń) lotka będzie szybciej latać. Żeby zwolnić taką lotkę, łamię się końcówki piór, odpowiednio co 4, co 2 a nawet każde. W ten sposób hamuje się lotkę.
W celu sprawdzenia odpowiedniej szybkości lotki piórowej przed meczem testuję się ją uderzając z końca kortu na drugi koniec. Kort jest wyposażony w odpowiednie dwie linie testowe przy które można zauważyć w okolicy linii serwisowej deblowej. Prawidłowo lotka powinna upaść pomiędzy te dwie linie.