

Wymiana owijki
Badmin.pl Centrum wiedzy
Czynność zmiany owijki jest bardzo prosta
Jedyne narzędzia jakie mogą być potrzebne w czasie tego procesu to:
- nowa owijka bazowa,
- owijka zewnętrzna lub frotowa,
- nożyczki,
- nóż,
- ewentualnie długopis.
Rozróżniamy trzy typy owijek: bazowe, zewnętrzne (wierzchnie) oraz frotowe. W zestawie zawsze znajdują się dwa elementy: owijka oraz taśma zakończająca.
Owijka bazowa jest zawsze montowana w rakiecie jako pierwsza (bezpośrednio na trzonek rakiety), jest stosunkowo gruba i posiada z jednej strony taśmę klejącą. W miarę upływu czasu ulega ona zużyciu co objawia się gorszym trzymaniem rakiety w dłoni. Zalecamy wymianę owijki co najmniej raz na miesiąc.
Owijka zewnętrzna - nakłada się ją na rakietę z nałożoną uprzednio owijką bazową (na owijkę bazową). Są one znacznie cieńsze od owijek bazowych i najczęściej nie posiadają taśmy klejącej. Dzięki temu bardzo łatwo można je zmienić oraz są tańsze.
Owijka frotowa - wykonana jest z bawełny, z drugiej strony posiada taśmę klejącą. Bardzo dobrze absorbuje pot przez co daje duży komfort gry lecz szybko się zużywa. Nakłada się ją bezpośrednio na trzonek, także wcześniej należy usunąć owijkę bazową. Dodatkowo na owijkę frotową można stosować talk, specjalny puder, który poprawia uchwyt w momencie kiedy owijka jest już częściowo nasiąknięta potem.
Proces zmiany owijki bazowej
Założenie owijki zewnętrznej należy wykonać trzymając się tych samych reguł.
- Usuń starą owijkę. Zrób to w miarę dokładnie, postaraj się usunąć wszystkie pozostałości starej owijki oraz jej taśmy klejącej.
- Usuń całą taśmę ochronną znajdującą się na wierzchniej stronie nowej owijki.
- Usuń około 25 cm taśmy zabezpieczającej stronę z klejem. Należy zacząć od przyciętej strony owijki - owijka posiada na jednym końcu stożkowy kształt i jest to strona od której rozpoczynamy owijanie. W zależności od tego czy jesteś prawo czy leworęczny, rozpocznij owijanie w odpowiednim kierunku (zobacz zdjęcie poniżej).
- W czasie owijania trzymaj rakietę mocno, opierając ją o swoją nogę lub biodro. Jedną ręką trzymaj owijkę i ją lekko naprężaj a drugą obracaj rakietę. Kolejne warstwy owijki powinny nachodzić na siebie co najmniej 1-2mm. Jeśli preferujesz grubszy trzonek, możesz nałożyć je bardziej (maksymalnie 1/3 szerokości owijki, jeśli nałożysz więcej może Ci zabraknąć owijki).
- Jeśli dotarłeś do końca trzonka, możesz za pomocą długopisu wykonać obrys dookoła rękojeści w miejscu w których chcesz przyciąć owijkę. Następnie rozwiń owijkę tak aby zobaczyć narysowaną linie i wzdłuż niej wykonaj cięcie nożyczkami lub nożem.
- Zabezpiecz owijkę taśmą zakończającą znajdującą się w zestawie.
Pozostałe wpisy
Czym jest early access i jak działa?
Early access w ang. wczesny dostęp, to nic innego jak możliwość skorzystania z naszych najlepszych ofert specjalnych przed innymi, niezarejestrowanymi klientami. Tylko dzięki posiadaniu aktywnego konta w naszym sklepie możesz mieć możliwość dokonania zakupów z uwzględnieniem genialnych promocji w pierwszej kolejności. To zaleta bycia członkiem naszej społeczności.
czytaj więcej30.10.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy
Ranking rakiet do badmintona - najlepsze polecane rakiety do badmintona
Na rynku jest tak wiele rakiet do badmintona, że niekiedy nie sposób się zdecydować. A czy Ty wiesz, którą z nich wybrać? Szczególnie kiedy miałeś stosunkowo niewiele styczności z rakietami? Na pewno weź pod uwagę kilka szczególnie ważnych aspektów, np. gdzie zamierzasz grać i na jakim poziomie? Jak mocnym jesteś zawodnikiem - czy poradzisz sobie z trudniejszymi rakietami? Ile
czytaj więcej17.10.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy
Jak liczyć punkty w badmintonie? Czyli kilka prostych zasad dotyczących meczów
Zanim przejdziemy do tego jak liczyć punkty w badmintonie wyjaśnijmy kilka podstawowych kwestii dotyczących samej rozgrywki. W badmintona możemy grać zarówno w singla, jak i w debla. Różnica, poza samą mechaniką meczu, polega oczywiście na wielkości i kształcie boiska, na którym gramy.
czytaj więcej11.08.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy
Z jaką prędkością leci lotka do badmintona?
Do niedawna najszybsze zarejestrowane uderzenie należało do Tan Boon Heonga, który w 2013 roku uderzył lotkę z prędkością 493 km/h. Już wiemy, że ten wynik udało się poprawić, i to bardzo wyraźnie.
czytaj więcej08.08.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy
Jak zbudować boisko do badmintona?
W sezonie wakacyjnym wiele osób zadaje sobie podobne pytania. Co jeśli nie mamy odpowiedniej siatki, słupków czy linii? Jak poradzić sobie ze zbudowaniem boiska w warunkach polowych?
czytaj więcej26.06.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy
Jak przygotować lotki do badmintona
Czy można przedłużyć życie lotek do badmintona? Przygotuj je odpowiednio przed rozpoczęciem gry, a na pewno będą służyły dłużej. Zawodnicy, którzy używają lotek piórowych wiedzą jak łatwo je zniszczyć. Gdy konstrukcja lotki pęka to konieczna jest wymiana, a lotki niestety nie tanieją.
czytaj więcej30.05.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy