Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Wymiana owijki

Badmin.pl Centrum wiedzy

Czynność zmiany owijki jest bardzo prosta

Jedyne narzędzia jakie mogą być potrzebne w czasie tego procesu to:

Rozróżniamy trzy typy owijek: bazowe, zewnętrzne (wierzchnie) oraz frotowe.  W zestawie zawsze znajdują się dwa elementy: owijka oraz taśma zakończająca.

Owijka bazowa jest zawsze montowana w rakiecie jako pierwsza (bezpośrednio na trzonek rakiety), jest stosunkowo gruba i posiada z jednej strony taśmę klejącą. W miarę upływu czasu ulega ona zużyciu co objawia się gorszym trzymaniem rakiety w dłoni. Zalecamy wymianę owijki co najmniej raz na miesiąc.

Owijki bazowe

Owijka zewnętrzna - nakłada się ją na rakietę z nałożoną uprzednio owijką bazową (na owijkę bazową). Są one znacznie cieńsze od owijek bazowych i najczęściej nie posiadają taśmy klejącej. Dzięki temu bardzo łatwo można je zmienić oraz są tańsze.

Owijki zewnętrzne

Owijka frotowa - wykonana jest z bawełny, z drugiej strony posiada taśmę klejącą. Bardzo dobrze absorbuje pot przez co daje duży komfort gry lecz szybko się zużywa. Nakłada się ją bezpośrednio na trzonek, także wcześniej należy usunąć owijkę bazową. Dodatkowo na owijkę frotową można stosować talk, specjalny puder, który poprawia uchwyt w momencie kiedy owijka jest już częściowo nasiąknięta potem.

Owijki frotte

Proces zmiany owijki bazowej

Założenie owijki zewnętrznej należy wykonać trzymając się tych samych reguł.

 1. Usuń starą owijkę. Zrób to w miarę dokładnie, postaraj się usunąć wszystkie pozostałości starej owijki oraz jej taśmy klejącej.

  wymiana owijki

 2. Usuń całą taśmę ochronną znajdującą się na wierzchniej stronie nowej owijki.

 3. Usuń około 25 cm taśmy zabezpieczającej stronę z klejem. Należy zacząć od przyciętej strony owijki - owijka posiada na jednym końcu stożkowy kształt i jest to strona od której rozpoczynamy owijanie. W zależności od tego czy jesteś prawo czy leworęczny, rozpocznij owijanie w odpowiednim kierunku (zobacz zdjęcie poniżej).

  wymiana owijki

 4. W czasie owijania trzymaj rakietę mocno, opierając ją o swoją nogę lub biodro. Jedną ręką trzymaj owijkę i ją lekko naprężaj a drugą obracaj rakietę. Kolejne warstwy owijki powinny nachodzić na siebie co najmniej 1-2mm. Jeśli preferujesz grubszy trzonek, możesz nałożyć je bardziej (maksymalnie 1/3 szerokości owijki, jeśli nałożysz więcej może Ci zabraknąć owijki).

  wymiana owijki

  wymiana owijki

 5. Jeśli dotarłeś do końca trzonka, możesz za pomocą długopisu wykonać obrys dookoła rękojeści w miejscu w których chcesz przyciąć owijkę. Następnie rozwiń owijkę tak aby zobaczyć narysowaną linie i wzdłuż niej wykonaj cięcie nożyczkami lub nożem.

  wymiana owijki

  wymiana owijki

 6. Zabezpiecz owijkę taśmą zakończającą znajdującą się w zestawie.

wymiana owijki

Pozostałe wpisy