

Wymiana owijki
Badmin.pl Centrum wiedzy
Czynność zmiany owijki jest bardzo prosta, jedyne narzędzia jakie mogą być potrzebne w czasie tego procesu to: nowa owijka bazowa, zewnętrzna lub frotowa, nożyczki, nóż i ewentualnie długopis.
Rozróżniamy trzy typy owijek: bazowe, zewnętrzne (wierzchnie) oraz frotowe. W zestawie zawsze znajdują się dwa elementy: owijka oraz taśma zakończająca.
Owijka bazowa jest zawsze montowana w rakiecie jako pierwsza (bezpośrednio na trzonek rakiety), jest stosunkowo gruba i posiada z jednej strony taśmę klejącą. W miarę upływu czasu ulega ona zużyciu co objawia się gorszym trzymaniem rakiety w dłoni. Zalecamy wymianę owijki co najmniej raz na miesiąc.
Owijka zewnętrzna - nakłada się ją na rakietę z nałożoną uprzednio owijką bazową (na owijkę bazową). Są one znacznie cieńsze od owijek bazowych i najczęściej nie posiadają taśmy klejącej. Dzięki temu bardzo łatwo można je zmienić oraz są tańsze.
Owijka frotowa - wykonana jest z bawełny, z drugiej strony posiada taśmę klejącą. Bardzo dobrze absorbuje pot przez co daje duży komfort gry lecz szybko się zużywa. Nakłada się ją bezpośrednio na trzonek, także wcześniej należy usunąć owijkę bazową. Dodatkowo na owijkę frotową można stosować talk, specjalny puder, który poprawia uchwyt w momencie kiedy owijka jest już częściowo nasiąknięta potem.
Poniżej został przedstawiony proces zmiany owijki bazowej. Założenie owijki zewnętrznej należy wykonać trzymając się tych samych reguł.
- Usuń starą owijkę. Zrób to w miarę dokładnie, postaraj się usunąć wszystkie pozostałości starej owijki oraz jej taśmy klejącej.
- Usuń całą taśmę ochronną znajdującą się na wierzchniej stronie nowej owijki.
- Usuń około 25 cm taśmy zabezpieczającej stronę z klejem. Należy zacząć od przyciętej strony owijki - owijka posiada na jednym końcu stożkowy kształt i jest to strona od której rozpoczynamy owijanie. W zależności od tego czy jesteś prawo czy leworęczny, rozpocznij owijanie w odpowiednim kierunku (zobacz zdjęcie poniżej).
- W czasie owijania trzymaj rakietę mocno, opierając ją o swoją nogę lub biodro. Jedną ręką trzymaj owijkę i ją lekko naprężaj a drugą obracaj rakietę. Kolejne warstwy owijki powinny nachodzić na siebie co najmniej 1-2mm. Jeśli preferujesz grubszy trzonek, możesz nałożyć je bardziej (maksymalnie 1/3 szerokości owijki, jeśli nałożysz więcej może Ci zabraknąć owijki).
- Jeśli dotarłeś do końca trzonka, możesz za pomocą długopisu wykonać obrys dookoła rękojeści w miejscu w których chcesz przyciąć owijkę. Następnie rozwiń owijkę tak aby zobaczyć narysowaną linie i wzdłuż niej wykonaj cięcie nożyczkami lub nożem.
- Zabezpiecz owijkę taśmą zakończającą znajdującą się w zestawie.
Pozostałe wpisy
Moje nowe buty do badmintona
Stając przed wyborem nowych butów do badmintona powinniśmy przede wszystkim określić nasze potrzeby. To one determinują, które produkty powinniśmy rozpatrywać pod kątem zakupów. Poniżej zaprezentujemy krótki przewodnik, który może nakierować nas na właściwe tory. Zatem, krok po kroku, odpowiadamy na kolejne pytania.
czytaj więcej31.01.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy
Zasady gry w badmintona dla fascynatów
Gracze badmintona, w naszej dyscyplinie niezbędne jest perfekcyjne opanowanie nie tylko technik uderzeń, ale również znajomość regulaminu i zasad panujących na boisku. Znajdziecie tutaj sporo mniej lub bardziej przydatnych informacji ujętych w formie rozbudowanych zasad gry.
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Parowanie lotek
Pamiętaj też, żeby lotki przechowywać w ciemnym i jeżeli jest taka możliwość, jak najdalej od źródeł ciepła. Nieodpowiednie przechowywanie lotek może spowodować ich wysuszenie, a co za tym idzie, szybsze zużycie się podczas gry. Żeby temu zapobiec stosuję się metodę "parowania lotki".
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Zasady gry w badmintona
W przyjazny sposób podane najważniejsze informacje tak odnośnie samej rozgrywki, jak i całej otoczki związanej z badmintonem. Boisko, rakiety, lotki, punktacja, serwowanie, błędy, gra pojedyncza i podwójna to tylko niektóre zagadnienia tutaj poruszane.
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Lotki badmintonowe
Do gry w badmintona służą lotki wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy wśród nich takie, których podstawą jest tworzywo sztuczne lub materiał naturalny. Główka może być nylonowa lub wykonana z korka, pokrytego skórą. Piórka najczęściej wykonane są z nylonu lub naturalne, które pochodzą od kaczek lub gęsi (najlepsze lotki). Od jakiegoś czasu na runku znaleźć można
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy
Naciąg i naciąganie rakiet badmintonowych
Poznaj odmiany naciągów, i z jaką siłą je naciągać. Co dzieje się z naciągiem podczas gry? Kiedy należy zmienić naciąg w rakiecie? Co zyskasz, że wydasz pieniądze na wymianę naciągu?
czytaj więcejBadmin.pl Centrum wiedzy