Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Z jaką prędkością leci lotka do badmintona?

08.08.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy

Najszybsze uderzenie w historii

Do niedawna najszybsze zarejestrowane uderzenie należało do Tan Boon Heonga, który w 2013 roku uderzył lotkę z prędkością 493 km/h. Już wiemy, że ten wynik udało się poprawić, i to bardzo wyraźnie.

Yonex Nanoflare 1000 Z

14-go kwietnia 2023 w sali gimnastycznej Yonex, Co., gdzie wykonuje się testy najnowszych modeli rakiet, doszło do pobicia rekordy Guinnessa w prędkości uderzonej lotki. Poleciała ona z niesamowitą prędkością 565 km/h! A zatem rekord został pobity o 72 km/h. Wydaje się to niesamowitym osiągnięciem. Jak do tego doszło, możecie przekonać się sami oglądając film:

 

Rekord pobił Satwiksairaj Renkireddy z Indii, zawodnik czołówki rankingu BWF

W czasie bicia rekordu prędkości lotki ustanowiono również ten należący do kobiet. Tu główną rolę odegrała Malezyjka, Tan Pearly, która uderzyła lotkę z prędkością 438 km/h.

Porównując badmintona i prędkości z innych sportów, zostawia je daleko w tyle. Wolniejsze od lotki są m.in.:

  • piłeczka do tenisa stołowego (116 km/h);
  • piłka nożna (129 km/h);
  • piłka baseballowa (169 km/h);
  • krążek hokejowy (177 km/h);
  • piłka tenisowa (263 km/h);
  • piłeczka golfowa (349 km/h);
  • oraz... bolid formuły 1 (372 km/h).

Pokonanie dotychczasowego rekordu nie byłoby możliwe bez odpowiedniego sprzętu. A takim jest z pewnością najnowsze dziecko inżynierów Yonexa - Nanoflare 1000 Z. Rama wykonana z grafitu HM w połączeniu z włóknami Ultra PE FIBER.

Yonex Nanoflare 1000

Seria Yonex Nanoflare 1000

W ślepym teście zawodników większość z nich wskazała Nanoflare 1000 Z jako najlepszą w zestawieniu. Wydaje się, że japoński producent po raz kolejny osiągnął coś co wydawało się niedorzecznie abstrakcyjne. Gdzie zatem leży granica prędkości lotki do badmintona, skoro najnowszy rekord wydaje się nierealny?! Na pewno przyjdzie nam się o tym przekonać w przyszłości. O ile zostaną podjęte kolejne próby najszybszego uderzenia. Coś nam mówi, że będą.


Pozostałe wpisy