Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Moje nowe buty do badmintona

31.01.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy

Stając przed wyborem nowych butów do badmintona powinniśmy przede wszystkim określić nasze potrzeby. To one determinują, które produkty powinniśmy rozpatrywać pod kątem zakupów. Poniżej zaprezentujemy krótki przewodnik, który może nakierować nas na właściwe tory. Zatem, krok po kroku, odpowiadamy na kolejne pytania:

1. Jak często grasz?

Buty do badmintona dla osoby, która spędza na korcie kilkanaście godzin w tygodniu nie muszą różnić się od tych dla osoby, która gra w bada razy czy dwa na tydzień. Kwestia zasadnicza to czy przy stosunkowo rzadkiej grze chcemy wybierać high-endowe modele, które stosunkowo poważnie uszczuplą nasz budżet, a niekoniecznie będą poprawiać naszą grę. Na pewnym etapie wybór niskich, szybkich butów zawodniczych to strzał w kolano. Nie tylko nie będziemy w stanie skorzystać z ficzersów, jakie oferują najlepsze modele butów do badmintona, ale dodatkowo stracimy na ich mniejszej trwałości.

2. Na jakim jesteś poziomie?

Grasz rekreacyjnie, a może szlifujesz swoje umiejętności pod okiem trenera? Bierzesz udział w ligach, a może zwyciężasz turnieje o coraz większym zasięgu? Buty do badmintona dla gracza rekreacyjnego powinny być po prostu wygodne. Może wybierać z całego zakresu modeli, należy wziąć tylko pod uwagę inne czynniki, m.in. te o których napiszemy w dalszej części. Jeśli szkolisz się, rozwijasz swoje umiejętności, to pewnie dość często wymieniasz buty (co ok. 3-6 m-cy), nie tak często jak zawodnicy (co kilka, kilkanaście tygodni), więc zależy Ci na dobrej cenie. Polecamy zwracać uwagę na promocje czy wyprzedaże, które pojawiają się na badmin.pl. Dla zawodników, którzy widzą co im odpowiada, bo doświadczyli już różnych butów, rada jest prosta. Graj w sprawdzonym modelu, ale nie bój się sprawdzić nowości, które mogą Cię mile zaskoczyć. Nasi eksperci wiedzą co innowacyjnego przygotowali producenci, na jakie technologie warto zwrócić uwagę.

3. Jakim budżetem dysponujesz?

Co nieco już o tym wspominaliśmy w poprzednich krokach. Niestety, przy zakupie butów do badmintona zdarza nam się zapomnieć, że nie jest to produkt na wieki. Buty do badmintona zużywają się dość sprawnie, w miarę użytkowania. Jeśli odwiedzamy kort 1-2 razy w tygodniu to o wymianie butów należy pomyśleć po ok. 6-9 m-cach. Do tego czasu podeszwa straci przyczepność, buty amortyzację, grając w zużytych butach nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniego bezpieczeństwa, a co za tym idzie uniknąć przykrej kontuzji. Zawodnicy wymieniają obuwie co kilka czy kilkanaście tygodni, przy ich intensywności nie ma możliwości, aby buty wytrzymały więcej niż 3 miesiące, a i tu należy pamiętać, że mają jednocześnie 2-3 pary, które zmieniają po treningach czy meczach. Średnio zaawansowani gracze, którzy spędzają na korcie 2-3 godziny na korcie mogą spokojnie zmieniać buty do badmintona 2-3 razy w roku.

4. Jaki jest Twój styl gry?

Czy szalejesz po całym korcie, dobiegasz do każdej lotki za wszelką cenę, a po skończonym meczu kort wygląda jakby ktoś zostawił na nim wiadro potu? A może badminton to dla Ciebie sposób na rozładowanie napięcia i cenisz sobie spokojne przebijanie lotki, żeby jak najdłużej utrzymać ją w grze? Dla pierwszego zawodnika kluczem będzie szybkość i dobre trzymanie stopy, co zapewniają modele takie jak Asics Gel-Blade, Gel-Blast, Babolat Shadow Tour czy Yonex Aerus. Dla tych drugich ważniejszy będzie komfort, wygoda pozwalająca niwelować zmęczenie, tu sprawdzą się modele Asics Gel-Rocket, Netburner, Yonex i seria Power Cushion. Ci którzy szukają uniwersalnego produktu, butów, które pozwolą zarówno poszaleć na wysokim tempie, ale i spokojnie "poodbijać" możemy polecić modele Mizuno Stealth Neo, Victor P9200 czy Asics Gel-Beyond.

5. Co z Twoim przygotowaniem i kondycją?

Jesteś "szczupakiem" i nie masz problemów ze sprawnym poruszaniem się po korcie? Ekstra, w zasadzie każdy model buta dostępny w badmin.pl jest dla Ciebie. Dobierz go tylko biorąc pod uwagę aspekty o których wspominamy. Jeśli jesteś bardziej umięśniony lub nosisz trochę "nadprogramowych" kilogramów to powinieneś skupić się na modelach dających najwięcej wsparcia, jak np. Asics Sky Elite, Netburner czy Mizuno Stealth Neo. Dzięki zwiększonemu tłumieniu drgań unikniesz nadmiernego zmęczenia stóp i stawów po grze, a w jej trakcie unikniesz niepotrzebnych urazów.

Po za daniu sobie tych kilku pytań i odpowiedzeniu na nie, przychodzi czas na dokonanie wyboru. Pamiętaj, że zawsze możesz uzyskać dodatkową pomoc, np. dzięki specjalistom z badmin.pl, którzy dysponują szeroką wiedzą na temat butów do badmintona. Posłuchaj opinii z kortów, na pewno w Twoim klubie są osoby, które miały podobne dylematy co Ty. Być może udało im się znaleźć te buty do badmintona, które będą również odpowiednie dla Ciebie. Nie wahaj się pytać i próbować nowych rozwiązań. W zasadzie z każdą nową kolekcją pojawiają się modele, czy kolejne edycje, które oferując coraz to bardziej zaawansowane technologie mające na celu wspieranie Twojej gry w badmintona.

Pozostałe wpisy