Łączna wartość

0.00zł

Jak liczyć punkty w badmintonie? Czyli kilka prostych zasad dotyczących meczów

11.08.2023 Badmin.pl Centrum wiedzy

Zanim przejdziemy do tego jak liczyć punkty w badmintonie wyjaśnijmy kilka podstawowych kwestii dotyczących samej rozgrywki. W badmintona możemy grać zarówno w singla, jak i w debla. Różnica, poza samą mechaniką meczu, polega oczywiście na wielkości i kształcie boiska, na którym gramy. W przypadku gry w parach jest ono większe, a w długim serwisie korzystamy z innej linii.

Serwis, czyli wprowadzenie lotki do gry

Gra w badmintona polega na przebijaniu lotki ponad siatką tak, aby trafiła w pole przeciwnika. Rozgrywkę rozpoczyna serwis, z prawego pola - przy stanie 0:0, który kierujemy po przekątnej, na prawe pole przeciwnika. To czy wprowadzamy lotkę z prawej czy z lewej strony kortu uzależnione jest od stanu punktowego zagrywającego. Jeśli ma parzystą liczbę punktów to serwuje z prawej strony, odwrotnie w przypadku nieparzystej liczby. W trakcie zagrania należy pamiętać, żeby lotka w chwili kontaktu z rakietą znajdowała się poniżej linii bioder.

Punktacja w badmintonie

Każda zwycięska wymiana kończy się zdobytym punktem. Zwycięska to znaczy, że albo nasza lotka trafiła w pole przeciwnika, albo nasz przeciwnik popełnił błąd, np. zagrał w aut lub siatkę. A zatem naszym celem są uderzenia, które sprawiają trudność w odebraniu lub zmuszają naszego oponenta to wykonania niewłaściwego uderzenia.

Punkt, set, mecz

Zdobywane przez nas punkty składają się na seta, a do wygrania meczu badmintonowego potrzebujemy dwóch. Pojedynki mogą się zatem zakończyć w stosunku 2:0 lub 2:1. Seta rozgrywa się do 21 punktów, ale i do dwóch punktów przewagi. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy dochodzimy do stanu 29:29 kiedy to o zwycięstwie w secie decyduje kolejny, 30-ty punkt.

Badminton - debel - gra powdójna

Ile czasu trwa set w meczu badmintona?

Typowy mecz w badmintona trwa około 45 minut, co oznacza, że jeden set rozgrywa się w około 15 minut. Oczywiście im bardziej zaciekła rywalizacja, najczęściej kiedy spotykają się przeciwnicy z podobnego poziomu, tym mecz odpowiednio dłuższy. Oficjalnie najdłuższym zarejestrowanym spotkaniem był półfinałowy mecz deblowy pań w czasie Mistrzostw Azji w 2016 roku. Po ostatnim zdobytym punkcie zegar wskazał 2 godziny i 41 minut. Japoński duet wygrał w trzecim secie w stosunku 24-22.